Twój przyjaciel na całe życie c.d. – #06

Czas na kontynuację tematu słownika.

Języki ciągle ewoluują – powstają nowe słowa, zmienia się ich znaczenie i sposób użycia na przestrzeni lat warto używać w miarę nowego słownika (czyli można powiedzieć przyjaciel do nowej aktualizacji:)). Trzeba wiedzieć, że słowniki są typu ogólnego,  gdzie szczegółowe znaczenie słów z poszczególnych branż np. medycznej zostały usunięte na podstawie badań leksykograficznych. Badania takie mają za zadanie wyłowić słowa, które mogłyby w danym momencie przez ciebie być sprawdzane. Także mamy różnego typu słowniki, od ogólnych, po techniczne kończąc na tych z zagadnieniami z bankowości itp. Jednak bez podstawowych słów ze słownika ogólnego nie przejdziesz dalej chcąc komunikatywnie rozmawiać w języku angielskim.

Znam jednak takie przypadki, że pomimo znaczących braków w podstawowym słownictwie ogólnym dana osoba jest biegła w słownictwie technicznym i bez trudu potrafi czytać np. rysunki techniczne, gdzie przeważa tego typu słownictwo.

slownik_dictionary_prostyangielski

Dalej wyrazy i frazy w hasłach są poukładane alfabetycznie, stąd ważna jest biegła znajomość alfabetu angielskiego mimo tego, że jest on bardzo podobny do alfabetu polskiego. Jeżeli masz już słownik, to kartując go w poszukiwaniu hasła recytuj litery po angielsku. Być może to banalne, ale bardzo ważne w oswajaniu się z językiem angielskim. Małe dzieci potrafią bez opamiętania liczyć w kółko, czy recytować alfabet. Pamiętaj, ty nie miałeś tej sposobności będąc dzieckiem recytować angielskich wierszyków, liczyć czy powtarzać alfabet w tym właśnie języku. Stosując powyższe szybko nabędziesz wprawy w poszukiwaniu danych haseł – ćwicz!

Przy każdym słowie w dobrym słowniku oprócz transkrypcji fonetycznej powinna znaleźć się określona, gramatyczna funkcja danego słowa przy użyciu skrótu – na przykład n (noun/rzeczownik) lub s (substantive/rzeczownik), adj (adjective/przymiotnik), v (verb/czasownik). Jedną z wielu przyczyn dlaczego teza o tym, że język angielski jest prosty jest prawdziwa, to taka, że np słowa mogą mieć jednocześnie funkcję różnych części mowy np.: słowo rattle

klekot, grzechot, ma również znaczenie czasownikowe klekotać, grzechotać. Przy okazji, widoczny powyżej nowy symbol transkrypcji w słowie rattle czytamy jak dźwięk pomiędzy a/e, podobnie jak w angielskim słowie bed – czyli łóżko.


Warto sięgnąć w wolnej chwili do gramatyki języka polskiego, czyli czegoś, co już znasz przynajmniej w stopniu zaawansowanym lub podstawowym i przypomnieć sobie „części mowy”. Czym są i za co odpowiadają w zdaniu. Np.: przysłówek, przymiotnik, dopełniacz (tak tylko ten przypadek), bezokolicznik, przyimek, czasownik – różne formy. Wypisz sobie je na kartce – będziesz je często wykorzystywać – po częstym czytaniu ich definicji zapamiętasz je na całe życie. Zobacz wpis dotyczący części mowy.

Powyższe ma Tobie jedynie ułatwić późniejszą naukę a nawet przyspieszy naukę języka z kliku lat nawet do kilku miesięcy… Dodatkowo, chciałbym abyś podczas czytania kolejnych porad nie zastanawiał się i nie szukał wówczas definicji tylko wiedział już zawczasu. Będzie to dla Ciebie bardzo pomocne. Do dzieła!

A czy TY masz już swój słownik?

Następna porada to kolejna tajemnica w drodze do poznania języka angielskiego! Angielski jest prosty! Dzisiaj już czas na bed🙂

Zapamiętaj! Nudzi Cię i męczy sprawdzanie nowych słówek w twoim słowniku? Zapamiętaj tą radę. Nie ma fizycznej możliwości, że słowo sprawdzone w słowniku kilkukrotnie przy okazji tłumaczenia danego tekstu nie zostanie w twojej pamięci już na zawsze!

Reklama

Dodaj komentarz