Twój przyjaciel na całe życie c.d. – #06

Dzisiaj czas na kontynuację tematu słownika.

Języki ciągle ewoluują – powstają nowe słowa, zmienia się ich znaczenie i sposób użycia na przestrzeni lat. Warto więc używać w miarę nowego słownika (czyli można powiedzieć przyjaciel potrzebuje czasami aktualizacji:)). Trzeba wiedzieć, że słowniki są typu ogólnego,  gdzie szczegółowe znaczenie słów z poszczególnych branż np. medycznej zostały usunięte na podstawie badań leksykograficznych. Badania takie mają za zadanie wyłowić z codziennego użytku słowa, które mogłyby być sprawdzane przez Ciebie najczęściej. Mamy słowniki z różnych branż, od ogólnych, po techniczne kończąc na tych z zagadnieniami z bankowości itp. Jednak bez podstawowych słów ze słownika ogólnego nie przejdziesz dalej chcąc komunikatywnie rozmawiać w języku angielskim.

Reklama


Znam jednak takie przypadki, że pomimo znaczących braków w podstawowym słownictwie ogólnym, dana osoba jest biegła w słownictwie technicznym i bez trudu potrafi czytać np. rysunki techniczne, gdzie przeważa tego typu słownictwo.

Jak zbudowany jest słownik języka obcego? Wyrazy i frazy w hasłach są poukładane alfabetycznie, stąd ważna jest biegła znajomość alfabetu angielskiego. Przy jego poznawaniu warto zauważyć, że jest on bardzo podobny do alfabetu polskiego. Jeżeli masz już słownik, to kartując go w poszukiwaniu hasła recytuj litery po angielsku. Być może to banalne, ale bardzo ważne w oswajaniu się z językiem angielskim. Małe dzieci potrafią bez opamiętania liczyć w kółko, czy recytować alfabet. Pamiętaj, ty nie miałeś sposobności będąc dzieckiem recytować angielskich wierszyków, liczyć czy powtarzać alfabetu w tym właśnie języku. Stosując powyższe szybko nabędziesz wprawy w sprawdzaniu i znajdowaniu nowych haseł – ćwicz!

slownik_dictionary_prostyangielski

Przy każdym słowie w dobrym słowniku oprócz transkrypcji fonetycznej powinna znaleźć się określona, gramatyczna funkcja danego słowa przy użyciu skrótu – na przykład n noun -> rzeczownik lub s substantive -> rzeczownik, adj adjective -> przymiotnik, v verb -> czasownik. Jedną z wielu przyczyn dlaczego teza o tym, że język angielski jest prosty jest prawdziwa, to ta, że np. słowa mogą mieć jednocześnie funkcję różnych części mowy np.: słowo rattle – klekot, grzechot, ma również znaczenie czasownikowe klekotać, grzechotać.


Przy okazji, widoczny powyżej nowy symbol transkrypcji w słowie rattle, czytamy jak dźwięk pomiędzy a/e, podobnie jak w angielskim słowie bed, czyli „łóżko”.

Warto sięgnąć w wolnej chwili do gramatyki języka polskiego, czyli czegoś, co już znasz przynajmniej w stopniu podstawowym (lub zaawansowanym) i przypomnieć sobie „części mowy”. Czym są i za co odpowiadają w zdaniu. Np.: przysłówek, przymiotnik, dopełniacz (tak tylko ten przypadek), bezokolicznik, przyimek, czasownik – różne formy. Wypisz sobie je na kartce – będziesz je często wykorzystywać i przywołuj, gdy potrzebne, aż wejdą ci w krew. Zobacz wpis dotyczący części mowy.

Powyższe ma ułatwić ci późniejszą naukę a nawet przyspieszyć ją z kliku lat nawet do kilku miesięcy… Dodatkowo, chciałbym abyś podczas czytania kolejnych porad nie zastanawiał się i nie szukał wtedy definicji tylko wiedział już zawczasu o czym mowa. Będzie to dla Ciebie bardzo pomocne. Do dzieła!

A czy TY masz już swój słownik?

Następna porada to kolejna „tajemnica”, która przyspieszy twoje poznawanie języka angielskiego! Angielski jest prosty! Dzisiaj już czas na bed🙂

Nudzi Cię i męczy sprawdzanie nowych słówek w twoim słowniku? Zapamiętaj! Nie ma fizycznej możliwości, że słowo sprawdzone w słowniku kilkukrotnie, przy okazji tłumaczenia danego tekstu nie zostało w twojej pamięci już na zawsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *