Aktualizacja 12 czerwca 2021 przez Simple-English
Języki ciągle ewoluują – w rezultacie powstają nowe słowa, zmienia się ich znaczenie i sposób ich użycia na przestrzeni lat. Dlatego warto mieć w miarę nowy słownik do angielskiego. Można powiedzieć przyjaciel potrzebuje czasami aktualizacji:). Przede wszystkim – warto go w ogóle używać!
Dzisiaj powiemy sobie nieco więcej na temat słownika i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: “Po co jeszcze potrzebny słownik do angielskiego?”. To kontynuacja tematu z wpisu #4. Jeżeli nie przeczytałeś wcześniejszego wpisu wróć do niego i dowiedz się nieco więcej. Dlaczego znowu o słowniku? Temat słownika jest super ważny, a sam słownik mega przydatny. Tak pomocny, jak przyjaciel, którego chcemy się poradzić w trudniejszej chwili.
Jak powstawał twój słownik do angielskiego
Podczas gdy używamy różnych słów, z różnych dziedzin i branż, to te najbardziej popularne słowniki są typu ogólnego. Jest to wynik pewnego uproszczenia. Gdyby chcieć do słownika włożyć wszystkie znaczenia, ze wszystkich branż, to niepotrzebnie zaciemniałyby początkującym znalezienie tłumaczenia szukanego hasła. W rezultacie szczegółowe znaczenie słów z poszczególnych branż np. medycznej zostały usunięte ze słownika ogólnego. Usunięcie tych branżowych słów, to wynik badań leksykograficznych. Badania takie mają za zadanie wyłowić z codziennego użytku słowa, które mogłyby być sprawdzane przez Ciebie najczęściej. W rezultacie słowa z branży medycznej zostały przesunięte do słownika “medycznego”. I tak mamy słowniki z różnych branż, od ogólnych, po techniczne kończąc na tych z zagadnieniami z bankowości itp. Najważniejsze jest to, że bez podstawowych słów ze słownika ogólnego nie przejdziesz dalej, gdy zechcesz komunikatywnie rozmawiać w języku angielskim.
Reklama
Znam jednak takie przypadki, że pomimo znaczących braków w podstawowym słownictwie ogólnym, dana osoba jest biegła w słownictwie technicznym. Potrafi ona czytać np. rysunki techniczne, gdzie przeważa tego typu słownictwo.
Budowa słownika (do angielskiego też)
Jak zbudowany jest słownik do np. języka angielskiego? Wyrazy i frazy (czyli powiedzonka, w skład których wchodzi szukany wyraz) w hasłach, poukładane są alfabetycznie. Stąd też ważna jest biegła znajomość alfabetu angielskiego. Ponad wszystko, zauważ tę prawidłowość, że jest on bardzo podobny do alfabetu polskiego. Dodatkowo, jeżeli masz już słownik papierowy, to kartując go w poszukiwaniu hasła recytuj litery po angielsku. Być może to banalne, ale bardzo ważne w oswajaniu się z językiem angielskim. Podczas gdy małe dzieci potrafią bez opamiętania liczyć w kółko, czy recytować alfabet, my od takich rzeczy odwykliśmy. Po pierwsze pamiętaj, że ty nie miałeś sposobności będąc dzieckiem recytować angielskich wierszyków, liczyć czy powtarzać alfabetu w tym właśnie języku. Podsumowując, stosując powyższe szybko nabędziesz wprawy w sprawdzaniu i znajdowaniu nowych haseł. Warto podkreślić, człowiek w dorosłych latach uczy się głównie przez powtórki!
Przy każdym słowie (w dobrym słowniku) oprócz transkrypcji fonetycznej powinna znaleźć się określona, gramatyczna funkcja danego słowa przy użyciu skrótu.
Na przykład:
- n noun -> rzeczownik lub s substantive -> rzeczownik,
- adj adjective -> przymiotnik,
- v verb -> czasownik.
Ułatwienie, czy utrudnienie?
I tutaj ciekawostka. Jedną z wielu przyczyn dlaczego twierdzenie, że język angielski jest prosty jest prawdziwa, to przynależność słowa do różnych części mowy. Słowa mogą mieć jednocześnie funkcję różnych części mowy np.: słowo rattle – klekot, grzechot (rzeczownik), ma również znaczenie czasownikowe klekotać, grzechotać. CO z tego wynika? Kiedy poznajesz jedną część mowy w 99% przypadków poznajesz kolejne, co ułatwi Ci późniejsze ich użycie.,
Tylko na marginesie. Widoczny powyżej symbol transkrypcji w słowie rattle, czytamy jak dźwięk pomiędzy a/e, podobnie jak w angielskim słowie bed, czyli “łóżko”.
Jeżeli jednak zapomniało Ci się co to części mowy itp. to warto sięgnąć w wolnej chwili do gramatyki języka polskiego. Gramatyka języka polskiego, czyli czegoś, co już znasz przynajmniej w stopniu podstawowym (lub zaawansowanym) i przypomnieć sobie “części mowy”. Czym są i za co odpowiadają w zdaniu. Np.: przysłówek, przymiotnik, dopełniacz (tak tylko ten przypadek), bezokolicznik, przyimek, czasownik – różne formy. Wypisz sobie je na kartce – będziesz je często wykorzystywać i przywołuj, gdy potrzebne, aż wejdą ci w krew. Zobacz wpis dotyczący części mowy.
Po co Ci to? Kiedy już przypomnisz sobie powyższe, to ułatwi Ci to późniejszą naukę a nawet może ją przyspieszyć z kliku lat nawet do kilku miesięcy… Dodatkowo, chciałbym abyś podczas czytania kolejnych porad nie zastanawiał się i nie szukał definicji tylko wiedział wcześniej o czym mowa. Będzie to dla Ciebie bardzo pomocne. Do dzieła!
A czy TY masz już swój słownik do angielskiego?
Jeżeli jesteś już wystarczająco zaciekawiony angielskim, to następny wpis zdradzi Ci kolejną “tajemnicę”, która przyspieszy twoje poznawanie języka angielskiego! Angielski jest prosty!