Aktualizacja 12 czerwca 2021 przez Simple-English
Czy masz już wystarczająco dużo powodów, aby zabrać się za angielski? Jeżeli się wahasz, to pozwól, że podam ci trochę więcej faktów, dzięki którym dowiesz się dlaczego warto uczyć się angielskiego.
Przeskanowany mózg
Badania wskazują, że jeżeli ktoś zna więcej niż jeden język, to jego mózg wygląda i działa trochę inaczej. Przez poznanie języka zdobywasz znaczące korzyści. Jakie np?
- Możliwość oglądania filmów w wersji oryginalnej,
- czytanie książek bez używania słownika,
- zdobycie bardziej płatnej pracy,
- czy porozumiewanie się poza granicami naszego kraju (np. na wakacjach).
Naukowcy poza powyższymi zbadali dodatkowe z korzyści a dowiedli temu skanując mózgi ochotników. Szara substancja mózgu, która zawiera większość neuronów i synaps jest bardziej zagęszczona u osób posługujących się więcej niż tylko jednym językiem. Oprócz tego zarejestrowano zwiększone działanie niektórych obszarów w mózgu, kiedy w użyciu był drugi język. Kiedy używasz więcej niż jednego języka przez całe życie, skutkuje to odsunięciem w czasie chorób mózgu. W rezultacie trening taki, potencjalnie odsuwa pojawienie się chorób takich jak: choroba Alzheimera, czy demencja nawet o pięć lat.
Dlaczego warto uczyć się angielskiego i innych języków!
Przed rokiem 1960 eksperci uważali, że dziecko, które w dzieciństwie wystawia się na działanie kilku języków borykało się z ułomnością. Na przykład w rodzinie, gdzie matka i ojciec pochodzili z różnych krajów. Powodem tutaj miało być marnotrawienie przez nie czasu i energii na rozróżnianie słów odpowiednich dla danego języka. Miało to powodować opóźnienie się dziecka w rozwoju. Sądzono tak, do czasu kiedy to zaczęło pojawiać się więcej dowodów na to, że jest wprost odwrotnie. Zaobserwowano skrócony czas reakcji dzieci dwujęzycznych na pojawienie się błędów w językowych testach krzyżowych w porównaniu z dziećmi władającymi jednym językiem.
Wysiłek wart nagrody
Wysiłek i uwaga potrzebna do przełączania się pomiędzy „bazą danych” paru języków w jednym umyśle powoduje wyćwiczenie i potencjalne wzmocnienie części mózgu, która nazywa się korą przedczołową grzbietowo-boczną (dorsolateral prefrontal cortex). Jest to ta część mózgu, która odpowiada między innymi za funkcje cenione na stanowiskach kierowniczych. Funkcje te to: umiejętność rozwiązywania problemów, wielozadaniowość, koncentracja na temacie, dzięki filtrowaniu niepotrzebnych informacji.
Być może poznanie nowego języka nie sprawi, że staniesz się bardziej bystry, ale co najważniejsze, twój mózg będzie zdrowszy, bardziej złożony i aktywnie zaangażowany. Wystarczająco dużo powodów dla których warto zacząć uczyć się angielskiego?
Jeżeli tak, to przygotuj się na podróż życia? Moja książka już w sklepiku!
Reklama