Nauka angielskiego. Od czego zacząć? – #02

Na początku drogi do komunikatywnej znajomości języka angielskiego proponuję Ci zacząć od samego początku:)
No może nie zupełnie od samego początku. Daruję Ci teraz słówka małych dzieci takie jak „papa”, „am”, „ciuciu” w języku angielskim;). Musisz jednak zrozumieć to, że aby nauka języka angielskiego była jak najbardziej naturalna, rzeczywiście powinieneś się zacząć od tych najprostszych słów, a nawet pojedynczych liter!
Jak dzieci w przedszkolu uczą się literek, tak i ja proponuję Ci naukę alfabetu angielskiego. Pewnie zastanawiasz się po co… Już odpowiadam. Przede wszystkim po to, że język angielski w odróżnieniu od języka polskiego jest praktycznie niefonetyczny.

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że w języku polskim pisząc literę „a” czytamy ją jako głoskę „a”. W języku angielskim natomiast pisząc pojedynczą literę zapisaną jako „a”  wymawiamy ją „ej”. Aby dobrze czytać i wymawiać angielskie słowa musisz osłuchać i „opatrzeć” się z językiem angielskim i jego najmniejszymi częściami – literami z których pojedyncze słowa się składają. Jak dziecko w Anglii, czy w Stanach zjednoczonych osłuchuje się ze swoim językiem ojczystym od dziecka dzięki obecności swoich rodziców i innych osób z otoczenia, tak Ty musisz się nim osłuchać. Im więcej będziesz osłuchiwać się z językiem angielskim tym większa będzie twoja baza zgromadzonych dźwięków. Bazę tą automatycznie twój mózg wykorzysta do czytania i wymawiania słów.

Reklama


Aby ułatwić Ci późniejsze czytanie po angielsku opanuj poniższą piosenkę której tytuł brzmi „A B C song”. Jest to podstawowa umiejętność, bez której opanowania będzie Ci dużo trudniej przejść o stopień wyżej. Opanuj ją nie tylko po to, żeby poznać jak wymawia się pojedyncze litery, ale również po to, żeby później łatwiej posługiwać się słownikiem, lecz o tym dalej.

Jeżeli napotykasz nowe słowa angielskie staraj się je zapisywać (np. do zeszytu z nowymi słówkami). Dodatkowo możesz pomóc sobie poprzez przyklejanie nowych angielskich słówek na przedmioty, którymi codziennie się otaczasz np: kran (tap), szafka (cabinet), kubek (cup), książka (book) – to rzeczowniki, lub przymiotniki „gorący” (hot) – kartka przylepiona na kaloryfer, „zimny” – kartka przyklejona na lodówkę (cold), „mokry” (wet) – przyklejona na kran lub na miskę z wodą:). Za każdym razem, kiedy spojrzysz na daną karteczkę i skojarzysz z daną rzeczą zapamiętasz w mig! Kiedy wiesz, jak wypowiadać w angielskim te proste słowa i dodatkowo poznasz do tego litery alfabetu, zaczniesz tworzyć bazę dźwiękową uzupełnioną o wyjątki w wypowiadaniu dźwięków w języku angielskim.

Jeżeli widzisz jakieś proste (krótkie) słowo, którego znasz znaczenie i nie wiesz jak je wypowiedzieć, to jest na to sposób. TTS (text to speech – tekst na mowę). TTS to wszystkie aplikacje, czy strony internetowe, które przeczytają to, co zostanie im wpisane do okienka. Przykładem może być tutaj Google tłumacz, który jest w stanie przeczytać wszystko, co napiszesz nie tylko po angielsku, ale też w innych językach.

Kiedy będziesz sprawdzał jakieś nowe słowo, to powtarzaj na głos po syntezatorze nawet kilka razy, tym sposobem łatwiej zapamiętasz wymowę, opatrzysz się ze specyficznym połączeniem liter w słowie i poznasz wyjątki i odstępstwa od wypowiadania liter w alfabecie angielskim.

Więcej o tym jak szybciej poznać angielski w mojej książce, która do nabycia w sklepiku TUTAJ.

8 komentarzy do “Nauka angielskiego. Od czego zacząć? – #02

  1. Mieszkam od prawie 10 miesiecy w usa,rozmawiam tylko po niemiecku.Slysze angielski jak wyjde z domu,nie mialam duzo stycznosci z amerykanami .Przeraza mnie ten jezyk ,rozumie duzo ale trudno jest mowic 🙁

    • Mary, dziękuję za komentarz.
      Jak we wszystkim początki bywają trudne. Jeżeli język niemiecki nie jest Twoim rodzimym językiem to przypomnij sobie jak zaczynałaś się go uczyć i kiedy przełamałaś pewną barierę która na początku istnieje. Niemiecki ma dużo wspólnych słów z angielskim (różniących się nieco wymową). Myślę, że to kwestia czasu kiedy nauczysz się angielskiego, nie musisz znać tutaj zaimków osobowych, bez których w niemieckim nie uda Ci się poprawnie mówić (der, die, das). Angielski jest bardzo prosty:) serio! Powodzenia!

  2. Dziekuje bardzo za miłe słowa.Wszyscy mi mòwia ,ze jestem niecierpliwa 🙂 ponieważ niemieckiego nauczyłam sie tak szybko,ale tam miałam inna sytuacje nie mòwiłam wcale po polsku i miałam na paczatku dużo do czynienia z dziećmi.A co do tej bariery jezykowej hehe to ja jeszcze mam,wiele rozumiem ale boje sie mòwic ,czasami cos tam wyjdzie.Buziaki!!! Pozdrawiam z Kalifornii,juz kwitna tu drzewa pieknie….

Dodaj komentarz