Nauka angielskiego. Od czego zacząć? – #02

Na początku twojej drogi do komunikatywnej znajomości języka angielskiego proponuję zacząć Tobie od samego początku:)

Ale nie zupełnie od samego początku. Daruję Ci teraz słówka małych dzieci takie jak „papa”, „am”, „ciuciu”. Musisz jednak zrozumieć, że aby nauka języka angielskiego była jak najbardziej naturalna, rzeczywiście powinieneś się zacząć od tych słów. Jak dzieci w przedszkolu uczą się literek tak i ja proponuję Tobie naukę alfabetu angielskiego. Pewnie zastanawiasz się po co… A przede wszystkim po to, że język angielski w odróżnieniu od języka polskiego jest praktycznie niefonetyczny.

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że w języku polskim pisząc literę „a” czytamy ją jako głoskę „a”. W języku angielskim natomiast pisząc pojedynczą literę zapisaną jako „a”  wymawiamy ją „ej”. Aby dobrze czytać i wymawiać angielskie słowa musisz się osłuchać i opatrzyć językiem angielskim. Jak dziecko w Anglii, czy w Stanach zjednoczonych osłuchuje się ze swoim językiem ojczystym od dziecka przez swoich rodziców i otoczenie, tak ty musisz się nim osłuchać. Im więcej będziesz osłuchiwać się z językiem angielskim tym większa będzie twoja baza zgromadzonych dźwięków. Bazę tą automatycznie twój mózg wykorzysta do czytania i wymawiania słów.

Aby ułatwić Tobie późniejsze czytanie po angielsku opanuj poniższą piosenkę której tytuł brzmi „A B C song”. Jest to podstawowa umiejętność, bez której będzie Ci później dużo trudniej. Opanuj ją nie tylko po to, żeby poznać jak wymawia się pojedyncze litery, ale również po to żeby później łatwiej posługiwać się słownikiem, lecz o tym dalej.

Dodatkowo możesz pomóc sobie poprzez przyklejanie nowych angielskich słówek na przedmioty, którymi codziennie się otaczasz np: lodówka (fridge), szafka (cabinet), kubek (cup), książka (book) -to rzeczowniki, lub przymiotniki „gorący” (hot) – kartka przylepiona na kaloryfer, „zimny” – kartka przyklejona na lodówkę (cold), „mokry” (wet) – przyklejona na kran lub na miskę z wodą:). Za każdym razem, kiedy spojrzysz na daną karteczkę i skojarzysz z daną rzeczą zapamiętasz w mig!

Reklama


8 myśli na temat “Nauka angielskiego. Od czego zacząć? – #02”

  1. Mieszkam od prawie 10 miesiecy w usa,rozmawiam tylko po niemiecku.Slysze angielski jak wyjde z domu,nie mialam duzo stycznosci z amerykanami .Przeraza mnie ten jezyk ,rozumie duzo ale trudno jest mowic 🙁

    1. Mary, dziękuję za komentarz.
      Jak we wszystkim początki bywają trudne. Jeżeli język niemiecki nie jest Twoim rodzimym językiem to przypomnij sobie jak zaczynałaś się go uczyć i kiedy przełamałaś pewną barierę która na początku istnieje. Niemiecki ma dużo wspólnych słów z angielskim (różniących się nieco wymową). Myślę, że to kwestia czasu kiedy nauczysz się angielskiego, nie musisz znać tutaj zaimków osobowych, bez których w niemieckim nie uda Ci się poprawnie mówić (der, die, das). Angielski jest bardzo prosty:) serio! Powodzenia!

  2. Dziekuje bardzo za miłe słowa.Wszyscy mi mòwia ,ze jestem niecierpliwa 🙂 ponieważ niemieckiego nauczyłam sie tak szybko,ale tam miałam inna sytuacje nie mòwiłam wcale po polsku i miałam na paczatku dużo do czynienia z dziećmi.A co do tej bariery jezykowej hehe to ja jeszcze mam,wiele rozumiem ale boje sie mòwic ,czasami cos tam wyjdzie.Buziaki!!! Pozdrawiam z Kalifornii,juz kwitna tu drzewa pieknie….

Dodaj komentarz